koszt? Czytaleś wyliczenia w tych artykulach? TO KONKRETNE GRUBE MILIONY w skali kraju! Dlaczego mamy płacić wszyscy na biurokracje w naszym panstwie więcej niż to , co płacimy w podatkach ?
Uświadomcie sobie wszyscy, że to NIE CHODZI O EKOLOGIĘ, ani też tak NA PRAWDĘ żadna z osób która miała wpływ na wprowadzenie światel całorocznych NIE MYŚLAŁA O EKOLOGII ani o BEZPIECZEŃSTWIE naszym! KASA tylko KASA!
a tutaj ciekawostka jeszcze jedna: taka trochę OT co do tematu odnośnie GAŚNIC :
Aktualne przepisy prawa nie nakładają na kierowcę obowiązku legalizacji gaśnicy użytkowanej w samochodzie osobowym. Policjant w trakcie kontroli drogowej powinien odstąpić od nałożenia mandatu, w przypadku stwierdzenia braku lub minął termin ważności nalepki legalizacyjnej.
A tu informacja z komendy wojewódzkiej w Katowicach:
Ja:
Quote: Czy gaśnica znajdująca się w samochodzie osobowym uzywanym do celów prywatnych podlega obowiązku okresowej legalizacji ? W jaki sposób policjant stwierdzi w przypadku kontroli drogowej sprawność gaśnicy ?
Odpowiedź Policji:
Quote: Odpowiadając na zapytanie internetowe z dnia 10 sierpnia 2004 r. uprzejmie informuję, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. Nr 32 poz. 262) z dnia 26 lutego 2003 r. - pojazd samochodowy powinien być wyposażony w gaśnicę. Polskie Normy (np. PN-92/M/51079) określają zaś ich warunki techniczne. Ponadto producent dołącza do gaśnicy informacje o jej właściwościach oraz okresach gwarantowanej sprawności i zasadach przeglądów/konserwacji.
Podczas kontroli drogowej policjant może sprawdzić czy pojazd jest wyposażony w gaśnicę. Zwróci również uwagę na jej metryczkę z potwierdzeniem przez uprawniony podmiot sprawności środka gaśniczego jak również czy nie jest zużyta bądź nie posiada np. uszkodzeń dyskwalifikujących jej sprawność.
W interesie posiadacza pojazdu jest więc utrzymywanie gaśnicy we właściwym stanie i to nie tylko ze względu na ewentualną kontrolę przez policjanta, ale przede wszystkim na własne bezpieczeństwo.
Pozdrawiam
NACZELNIK WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI w Katowicach mł. insp. mgr Mariola NOSZCZYK-BĘDKOWSKA (podpis na oryginale)
Ponieważ nie rozwiało to moich wątpliwości, pytałem dalej:
Ja:
Quote: Czy Policjant, gdy stwierdzi brak nalepki legalizacyjnej, lub, gdy data na tej nalepce minęła, to czy na takiej podstawie może ukarać kierującego pojazdem mandatem??
Odpowiedź Policji:
Quote: W odpowiedzi na Pana zapytanie internetowe z dnia 18.08.2004 r. uprzejmie informuję Pana, że w związku z brakiem ogólnie obowiązujących przepisów prawnych w tej materii funkcjonariusz Policji podczas kontroli drogowej powinien odstąpić od nałożenia mandatu karnego w przypadku, gdy stwierdził, że minął termin ważności gwarancji oznaczony przez producenta na gaśnicy. Powyższe stanowisko zostało oparte na podstawie wydanej opinii przez Radcę Prawnego KWP w Katowicach.
NACZELNIK WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI w Katowicach mł. insp. mgr Mariola NOSZCZYK-BĘDKOWSKA (podpis na oryginale)
Dodatkowo na stronach dolnośląskiej Policji znajduje się taka oto informacja: "Czy policjant może ukarać kierowcę za posiadanie na wyposażeniu pojazdu gaśnicy z przekroczonym terminem ważności określonym przez producenta?
Obowiązujące aktualnie przepisy nie dają podstaw prawnych do kontrolowania daty ważności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262) wymienia w par. 11ust.1 elementy obowiązkowego wyposażenia pojazdu: m.in. pojazd samochodowy wyposaża się: „pkt.14 w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla”. Zgodnie z treścią art. 66 ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 – tekst jednolity) urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie. Inny akt prawny, w którym uregulowana jest kwestia kontroli wyposażenia pojazdu w gaśnicę, to Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999 r. Nr 81, poz. 917). Rozporządzenie to określa wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu. Zgodnie z nim badanie gaśnicy samochodowej wykonywane jest poprzez oględziny, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy (pkt 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia).
Jakkolwiek przepisy nie obligują kierujących do dokonywania okresowej kontroli sprawności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu, to wydaje się, że zasadną jest okresowa konserwacja i sprawdzenie gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie.""
_________________ Audi Coupe S2 - 400 KM , 440 Nm Garrett 3071R @1.7 bar, injectors 525ccm, 7A exhaust cam, custom IC, radiator, Bosch 040 fuel pump...
iiii nowa zabawka Suzuki V-Strom DL1000
|