Budowa i ewentualna naprawa G210 – przemyślenia po oględzinach.
Przy okazji zapowietrzenia silnika i szukania jego przyczyn, wymontowałem G210 i pooglądałem go troszkę. Od spodu w rureczce z tworzywa dostrzegłem coś podobnego do rurki kontaktronu. Był tam prosty drucik i do niego dolutowany drugi. Sprowokowało mnie to do prostego doświadczenia. Pływaczek był na dole - miernik wskazywał 100 omów. Po zbliżeniu małego magnesiku tak jak na fotografii miernik wskazał 430 omów.
Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że wewnątrz jest kontaktron, a z pływakiem musi być zespolony magnes trwały. Schemat G210 i jego działanie wygląda najprawdopodobniej tak:
Rysunek A
Pływak z magnesem na dole. Zwarty kontaktron. Zmostkowany opornik R1. Opór układu wynosi 100Ω, czyli brak paliwa w „garnuszku” i VP44 może zassać powietrze – AWARIA.
Rysunek B
Pływak z magnesem na górze. Styki kontaktronu rozwarte. Obwód zamyka się przez oba oporniki. Opór układu wynosi 430Ω, czyli wszystko w porządku. Paliwo znajduje się w „garnuszku” i VP44 ssie smaczną ropkę. Taka sytuacja to: sprawnie pracująca pompka lub ful paliwa w zbiorniku i „garnuszek” zalany z góry.
Podczas pisania tego postu, wieczorem, odwiedził mnie kolega, który reperuje aparaturę medyczną. Potwierdził, że na kontaktronie zbudowany jest wskaźnik poziomu wody w autoklawach i na 100% w G210 jest też kontaktron. Ja jeśli uszkodzi mi się ten wskaźnik, na pewno będę go naprawiał wg zamieszczonego schematu. Koszt części to ok. 10 zł a nie 650 w serwisie, jak wyczytałem na forum. Napisałem to, bo być może przyda się komuś, zwłaszcza, że czytałem tu o awariach G210. Sam też wiele dowiedziałem się dzięki AKP i kilka złotych zostało mi w kieszeni.
Po wymontowaniu G210 można go sprawdzić. Jak będzie ustawiony tak jak na moim zdjęciu - pływak na dole - to ma mieć 100 omów, jak go odwrócisz lub podniesiesz pływak, to ma mieć 430 omów.
28. 10. 2008 - u kolegi carlnova w wątku:
http://www.audiklub.org/phpBB2/viewtopic.php?t=64671
znalazłem schemat:
http://images28.fotosik.pl/70/8801b1cc268ead30.jpg
według mnie potwierdzający moja teorię. Po analizie schematu z powyższego wątku dokonałem poprawek w tekście i schemacie. - 1.12.2008
Elektroników praktyków proszę o weryfikację.
Pozdrawiam społeczność AKP. Heniek.